assembled rašė:
Jei veikia, kaip aprašei ir jungei pagal tą išdėstymą, tai gera naujiena ta, kad sujungei gerai. Bloga naujiena, kad jungei ne pagal šito tranzistoriaus kojų išdėstymą, todėl tranzistorius tau veikia kaip diodas: bazė prijungta prie "blogo" LED'o, o emiteris prie jungiklio, o kolektorius į 0V. Taip sujungus "blogas" degs visada, nes per kolektoriaus sandūrą visada sėkmingai tekės srovė.
Dar viena gera žinia ta, kad taip sujungus tranzą jis neturėjo prasimušti, vadinasi pajungus teisingai turėtų veikti.
Būtent šito, kurį turi, tranzistoriau PDF:
http://www.fairchildsemi.com/ds/BC/BC547.pdfgamintojas nesvarbu.
Nelendant į tą PDF išdėstymas toks:
1. kolektorius
2. bazė
3. emiteris
Dabar kas dėl veikimo. Toks (bipoliarinis) tranzistorius iš esmės yra srove valdomas srovės šaltinis. Šiuo atveju kai pradeda tekėti srovė per bazę į emiterį (emiterio rodyklės kryptimi), tada per kolektorių į emiterį pradeda tekėti sustiprinta srovė. Kai jungiklį įjungti, srovė per bazę į emiterį nebeteka, nes bazės ir emiterio įtampos pasidaro vienodos ir tranzistorius tampa uždarytu. Srovė per kolektorių į bazę gali tekėti tik tokia kryptimi, kaip rodo emiterio rodyklė (šiuo atveju iš bazės į kolektorių).
Jei kartais būtų įdomu, šitas jungimas vadinasi bendro emiterio, nes (grubiai tariant) emiteris prijungtas ir prie jungiklio ir prie maitinimo šaltinio. Jo įėjimo varža (todėl reikalingi tie 33K) ir išėjimo varža (todėl galima jungti LED'ą ar lemputę) yra maža bei aukšti srovės ir įtampos stiprinimo koeficientai. Vadinasi su nedidelės įtampos ir silpnos srovės daviklio signalu galima junginėti 12V ir gerokai didesnę, nei daviklio srovę. Tai artimiausias relei tranzistoriaus jungimas.
Įdomu ir net labai. Todėl, kad nelabai ką pats apie tai žinau, o žinot tai visai noriu. Elektronikas nebūsiu, bet tokius paprastus dalyku mokėti tikrai noriu

Ačiū už žinias.
Perlitavau tranzistorių. Schema ant stalo veikia puikiai

Bet.
Įkišus daviklį į vandenį - šiek tiek šviesos atsiranda gerajame diode, bet blogasis net negalvoja apie nieką. Na ką, bandom pamaišyti - Tikrai gan sočiame druskos tirpale (šaukštelis su kaupu į maždaug 30-50ml) gerasis šviečia normaliu pajėgumu, o blogasis bando mirktelti, bet ir toliau šviečia, o tirpale pradeda vykti galvanizacija, maitinimo šaltinis (15v 500mah) pradeda cypti

Kiek tą varžą didinti? Dvigubai, trigubai ar dar daugiau? Gal yra koks koeficientas, pagal daviklio varžą? Vakare nusipirksiu bateriją testeriui ir pasimatuosiu ją, bet šiaip labai norėtųs, kad dirbtų ir vandenyje.