Paskaitėlių ciklas "Ar žinote, kad..." (Nr.6)

 

 

Paskaitėlė Nr.17:

Citroën Papa-mobilis


Visi, kas yra stebėję Šventojo Tėvo keliones po pasaulį, atsimena papa-mobilį - specialų automobilį su įstiklinta šarvuotais stiklais "būdele". Toli gražu ne visada papa-mobilis buvo toks, kokį mes jį matome šiandien. Buvo laikas, kai jis atrodė kaip "normalus" auto. Ir buvo laikas, kai Citroën pagamino ir padovanojo popiežiui savo gamybos papa-mobilį.
Tai įvyko 1930aisiais, kai popiežius Pijus XI buvo išvaduotas nuo "Vatikano kalinio" statuso (XIXa. vienijantis Italijai, Romos popiežiai buvo prieš tai. Todėl 1878-1929 popiežiai buvo "įkalinti" Vatikane be teisės išvykti). Ta proga Citroën Italijos filialas Milane padovanojo tamsiai vyšninį limuziną Lictoria, vienintelį tokį pagamintą. Popiežius Pijus XI 1930-06-09 apvažiavo šiuo automobiliu Vatikano sodus ir po to papa-mobilis, pažymėtas SCV 5 numeriu, praktiškai nebuvo naudojamas - spidometras 1996aisiais terodė 156km. Popiežiui labiau patiko važinėtis Graham-Paige, padovanotu Amerikos katalikų brolių Grahamų.
Lictoria, pagamintas C6E bazėje, turėjo 2442cm3 6 cilindrų variklį, 3 pavarų greičių dėžę, pasiekdavo 105km/val greitį ir tuo metu buvo automobilizmo viršūnė. Viduje buvo įrengtas sostas ir 2 prašmatnūs foteliai, viskas dekoruota raudonu velvetu, rankenėlės auksinės. Lubose buvo ištapyta balandžio pavidalo Šventoji Dvasia.
Po 4 metus užtrukusios rekonstrukcijos, Romos Citroën atstovybei ir Romos amatininkams tam sugaius 438 dienas, 1996-10-03 atrestauruotas Citro-papa-mobilis pristatytas publikai. Jis eksponuojamas Vatikano Muziejuose Karietų ekspozicijoje kartu su karietomis ir kitomis popiežių transporto priemonėmis.


 

 

Paskaitėlės 1-5   Paskaitėlės 6-10  Paskaitėlės 11-13  Paskaitėlės 14-15  Paskaitėlės 16  Paskaitėlės 18...

 

Rubrikėlės autorius - Grumlinas, iniciatorius - Mario.